Organizing Committee

Chairman         :  Gede Bayu Suparta (UGM)

Co-Chairman  :  Suminar Pratapa (ITS)

Tatacipta Dirgantara (ITB)

Treasurer        :  Ni Nyoman Trisnawati, M.Sc.(Madeena)

Program           :  Afdhal (ITB)

Kuwat Triyana (UGM)

Mochamad Zainuri (ITS)

Suryono (UNDIP)

Malik Anjelh Baqiya (ITS)

Edi Suharyadi (UGM)

Satrio Wicaksono (ITB)

Anisa Yusuf (ITB)

Chotimah (UGM)

Supports         :  Putu Widiarini

Pande Made Santosa

Nurkhotima

Ali Mufid

Sumadi (UGM)

Website            :  http://www.acem2017-ina.org

 

International Advisory Board

1.      Yu-Lung Lo (National Cheng Kung University, Taiwan)

2.      Yoshiharu Morimoto (Emeritus Professor of Wakayama University, Japan)

3.      Anand Asundi (Nanyang Technological University, Singapore)

4.      Wei-Chung Wang (National TsingHua University, Taiwan)

5.      Terry Yuan-Fang Chen (National Cheng Kung University,Taiwan)

6.      Ouk Sub Lee (INHA University,Korea)

7.      Jai-Sug Hawong (Yeungnam University, Korea)

8.      Soon-Bok Lee (KAIST, Korea)

9.      Akira Kato (Chubu University, Japan)

10.     Motoharu FUJIGAKI (Wakayama University, Japan)

11.     Mitra Jamal (ITB, Indonesia)

12.     Andi Isra Mahyudin (ITB, Indonesia)

13.     Shinchi Suzuki (Toyohashi University of Technology, Japan)

14.     Krishna Shankar (UNSW, Australia)

15.     Yiu-Wing Mai (The University of Sydney, Australia)

16.     Xiaozhi Hu (University of Western Australia)

17.     Kang Yilan (Tianjin University, China)

18.     Huimin Xie (Tsinghua University, China)

19.     Qican Zhang (Sichuan University, China)

20.     Fu Yu (Temasek Laboratories NTU, Singapore)

21.     Quan Chenggen (National University of Singapore, Singapore)

22.     Qian Kemao (Nanyang Technological University, Singapore)

23.     D Michael Y.Y. Hung (City University of Hong Kong)

24.     Alan Kin-tak Lau (The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong)

25.     Jian Lu (City University of Hong Kong)

26.     Dulal Goldar (Netaji Subhash Institute of Technology, India)

27.     Venkitanarayanan (Indian Institute of Technology Kanpur, India)

28.     Ramesh (Indian Institute of Technology Madras, India)

29.     Somnuk Sirisoonthorn (National Metals and Materials Technology Center, Thailand)

30.     Joewono Widjaja (Suranaree University of Technology,Thailand)

31.     Pairod Singhatanadgid (Chulalongkorn University, Thailand)

32.     Rainer Künnemeyer (University of Waikato, New Zealand)

33.     Wan Saffiey Wan Abdullah (Malaysia NuclearAgency)

34.     Ayatollahi Majid Reza (Iran University of Science &Technology, Iran)

35.     Pham Van Hoi (Vietnam Academy  of Science  and Technology, Vietnam)

36.     I Wayan Muderawan (Universitas Pendidikan Ganesha) Singaraja, Indonesia